INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

CPS logo velke kopieOd zahájení provozu prvního plynovodu, kterým v roce 1967 na území tehdejšího Československa začal proudit zemní plyn, uplynulo letos padesát let. Prvopočátky českého plynárenství se však datují již do devatenáctého století, kdy se v Československu používal svítiplyn. V porovnání se zemním plynem měl ale horší vlastnosti, zejména nižší energetický obsah, a tak postupně uvolnil místo nové komoditě. V České republice se dnes spotřebuje přibližně 8 mld. krychlových metrů zemního plynu ročně (což odpovídá přibližně dvanáctinásobku objemu vodní nádrže Orlík).

Zemní plyn se začal na naše území přepravovat ze Sovětského svazu přes Slovensko prostřednictvím mezinárodního plynovodu Bratrství 30. června 1967. „Možnosti zásobování zemním plynem i trasy jeho distribuce se za 50 let zmnohonásobily. Celková délka všech plynovodů na našem území dosahuje 73 613 km. Česká republika těží ze své polohy uprostřed Evropy, díky které je součástí páteřní sítě plynovodů. To nám dává stálou jistotu dodávek zemního plynu,“ uvedl Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu.

cng4Českou republiku a Slovensko nyní propojuje celkem 5 linií tranzitního plynovodu, včetně plynovodu vedoucího k zásobníku v Dolních Bojanovicích. Vzhledem k dokončení projektu Nord Stream a tzv. Severní cesty, která přepravuje plyn z Ruska do Evropy po dně Baltického moře, je v současnosti nejvytíženějším tuzemským plynovodem Gazela. Vede zemní plyn ze západu na naše území, odkud pak proudí nejen do německého Waidhausu, ale i dál na Slovensko a Ukrajinu.
Stejně rychle jako se v posledních 50 letech rozvíjela plynárenská infrastruktura, postupoval také nárůst spotřeby zemního plynu. Od roku 1967 vzrostl počet plynofikovaných obcí z 200 na 4 000. Necelých 1,16 mil. odběratelů zemního plynu v tehdejším Československu se po rozdělení rozrostlo na dnešních 2,8 mil. zákazníků v ČR, což představuje více než polovinu všech českých domácností.

(tz)

Slovo ke dni

  • Peníze nechte doma!

    Do české kotliny přišla další novinka. S chytrým mobilním telefonem, který neustále nosíme s sebou, zaplatíme každou útratu. Stačí do něj nahrát platební kartu, a pak mít ještě nějaké peníze na účtu, nebo otevřený úvěr. Zjišťuji, že hotovost v peněžence vlastně mám zbytečně, a možná, že i ta se brzy stane jen historickou relikvií. Do smartphonu budeme moci dřív nebo později nahrát i další karty, například na MHD, zdravotního pojištění, možná jednou i občanský průkaz a cestovní pas. Má to své nesporné výhody – jedno zabezpečené zařízení bude stačit na vše. Avšak vznikne i jeden poměrně zásadní problém: Pokud mobil ztratím, přijdu o vše, i o svou, nejen elektronickou, identitu. Pavel Kačer

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2017

INZERCE

Partneři

Generální partner:

TOSlogo 172

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

gascontrol 175logo KOB

Vyšlo u nás 

 

Partneři plus:

tsoft VSPAP 160 EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3 logo_zts_87_2 ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

Hlavní odborný partner: logo-npk Odborní partneři: csj105 sok67 cia 60 svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105

INZERCE