INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

CPS logo velke kopieOd zahájení provozu prvního plynovodu, kterým v roce 1967 na území tehdejšího Československa začal proudit zemní plyn, uplynulo letos padesát let. Prvopočátky českého plynárenství se však datují již do devatenáctého století, kdy se v Československu používal svítiplyn. V porovnání se zemním plynem měl ale horší vlastnosti, zejména nižší energetický obsah, a tak postupně uvolnil místo nové komoditě. V České republice se dnes spotřebuje přibližně 8 mld. krychlových metrů zemního plynu ročně (což odpovídá přibližně dvanáctinásobku objemu vodní nádrže Orlík).

Zemní plyn se začal na naše území přepravovat ze Sovětského svazu přes Slovensko prostřednictvím mezinárodního plynovodu Bratrství 30. června 1967. „Možnosti zásobování zemním plynem i trasy jeho distribuce se za 50 let zmnohonásobily. Celková délka všech plynovodů na našem území dosahuje 73 613 km. Česká republika těží ze své polohy uprostřed Evropy, díky které je součástí páteřní sítě plynovodů. To nám dává stálou jistotu dodávek zemního plynu,“ uvedl Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu.

cng4Českou republiku a Slovensko nyní propojuje celkem 5 linií tranzitního plynovodu, včetně plynovodu vedoucího k zásobníku v Dolních Bojanovicích. Vzhledem k dokončení projektu Nord Stream a tzv. Severní cesty, která přepravuje plyn z Ruska do Evropy po dně Baltického moře, je v současnosti nejvytíženějším tuzemským plynovodem Gazela. Vede zemní plyn ze západu na naše území, odkud pak proudí nejen do německého Waidhausu, ale i dál na Slovensko a Ukrajinu.
Stejně rychle jako se v posledních 50 letech rozvíjela plynárenská infrastruktura, postupoval také nárůst spotřeby zemního plynu. Od roku 1967 vzrostl počet plynofikovaných obcí z 200 na 4 000. Necelých 1,16 mil. odběratelů zemního plynu v tehdejším Československu se po rozdělení rozrostlo na dnešních 2,8 mil. zákazníků v ČR, což představuje více než polovinu všech českých domácností.

(tz)

Slovo ke dni

  • Prázdninový čas po celý rok

    Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3