INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

vietDne 27. února jsme obdrželi odpověď premiéra ČR Ing. Andreje Babiše na naši žádost zlepšení vydávání víz pro pracovníky z Vietnamu, ze které vyplývá, že MZV ČR nemá zájem odstranit stávající hrubé nedostatky a tedy nemá zájem ani o kvalifikované pracovníky z Vietnamu.

A to v situaci, kdy na našem trhu práce chybí přes 200 tisíc pracovníků. Nábor pracovníků na Ukrajině, Filipínách nebo v Mongolsku stávající nedostatek kvalifikovaných pracovníků u nás nevyřeší. Pomoci může Vietnam, kde jsou kvalifikovaní svářeči, obráběči kovů, zámečníci i další profese a který oficiálně vysílá své kvalifikované a řádně přezkoušené pracovníky do 40 zemí a náš pilotní zkušební projekt podporuje.

Nedávno vysílaný  pořad Českého rozhlasu Plus (redaktor Lubomír Smatana) dokázal z výpovědí do ČR dovezených vietnamských pracovníků, že mafie, která vybírá ve Vietnamu úplatek 15 000 USD od jednoho pracovníka, zřejmě našemu MZV ČR ani vládě ČR nevadí. Takto dovezení Vietnamci do ČR, kteří na našem konzulátu v Hanoji obdrželi pracovní vízum, i když vůbec neumí česky, si za dva roky práce u nás nemohou na úplatek, který poskytli svým vietnamským zprostředkovatelům, nikdy vydělat. Jak uvedli v reportáži Českého rozhlasu Plus, dostávají mzdu ve výši 65,- Kč za hodinu. Přitom na sehnání úplatku 15 000 USD často zadlužili své rodiny ve Vietnamu. Jejich rodinní příslušníci si peníze na úplatek pro zprostředkovatele vypůjčili od bank a za splacení půjčky ručí svými byty nebo domky.

Přitom vietnamské ministerstvo práce a sociálních věcí již v červenci 2016 písemně potvrdilo, že má zájem legálně vysílat své kvalifikované pracovníky do ČR a já jsem toto písemné potvrzení předal vládě ČR a osobně i MZV ČR. Tím by odpadla dosavadní obrovská korupce při nabízení práce v ČR, praktikovaná různými zprostředkovateli ve Vietnamu.

V roce 2005 jsem řídil výstavbu vietnamské továrny na výrobu biohnojiv v Hai Duong na základě dodávky české technologie za 21 milionů Kč a poznal jsem v praxi vynikající kvalifikované vietnamské svářeče, zámečníky, montéry ocelových konstrukcí i zedníky. Protože dosavadní stav vydávání pracovních víz na našem konzulátu v Hanoji je neúnosný a špatný, budeme i nadále veřejně bojovat za zlepšení vízové politiky ČR ve Vietnamu, ku prospěchu našich výrobců a ekonomiky ČR.

Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
www.cvs-praha.cz 

Slovo ke dni

  • Favorit jako symbol

    Před třiceti lety vyjel z bran mladoboleslavské automobilky Škoda první favorit. Nový rodinný osobní automobil se stal na domácím trhu ihned obrovským hitem, každý ho chtěl a jen málokdo na něj tehdy měl. Protože se stal v socialistické ekonomice nedostatkovým zbožím, čekalo se na něj dlouho, nebo si zájemce musel připlatit na černém trhu. Favoritem si Československo chtělo vylepšit stále horší pozici exportéra. V podstatě však jen doháněl zpoždění, které čs. automobilový průmysl v 70. a 80. letech XX. století nabral. Ukázalo se, že to nešlo hladce a bez zahraniční pomoci. Design karoserie navrhli Italové, pohon přední nápravy Francouzi, karburátor pocházel z Německé spolkové republiky. Dodnes se stále diskutuje o tom, zda byl na místě výprodej našeho průmyslu po roce 1989 do cizích rukou. Favorit ukazuje, že nebylo zbytí. Teprve pod...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

gascontrol

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

logo KOBTOSlogo 172

 

Partneři plus:

tsoft   EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200

INZERCE