INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

vietDne 27. února jsme obdrželi odpověď premiéra ČR Ing. Andreje Babiše na naši žádost zlepšení vydávání víz pro pracovníky z Vietnamu, ze které vyplývá, že MZV ČR nemá zájem odstranit stávající hrubé nedostatky a tedy nemá zájem ani o kvalifikované pracovníky z Vietnamu.

A to v situaci, kdy na našem trhu práce chybí přes 200 tisíc pracovníků. Nábor pracovníků na Ukrajině, Filipínách nebo v Mongolsku stávající nedostatek kvalifikovaných pracovníků u nás nevyřeší. Pomoci může Vietnam, kde jsou kvalifikovaní svářeči, obráběči kovů, zámečníci i další profese a který oficiálně vysílá své kvalifikované a řádně přezkoušené pracovníky do 40 zemí a náš pilotní zkušební projekt podporuje.

Nedávno vysílaný  pořad Českého rozhlasu Plus (redaktor Lubomír Smatana) dokázal z výpovědí do ČR dovezených vietnamských pracovníků, že mafie, která vybírá ve Vietnamu úplatek 15 000 USD od jednoho pracovníka, zřejmě našemu MZV ČR ani vládě ČR nevadí. Takto dovezení Vietnamci do ČR, kteří na našem konzulátu v Hanoji obdrželi pracovní vízum, i když vůbec neumí česky, si za dva roky práce u nás nemohou na úplatek, který poskytli svým vietnamským zprostředkovatelům, nikdy vydělat. Jak uvedli v reportáži Českého rozhlasu Plus, dostávají mzdu ve výši 65,- Kč za hodinu. Přitom na sehnání úplatku 15 000 USD často zadlužili své rodiny ve Vietnamu. Jejich rodinní příslušníci si peníze na úplatek pro zprostředkovatele vypůjčili od bank a za splacení půjčky ručí svými byty nebo domky.

Přitom vietnamské ministerstvo práce a sociálních věcí již v červenci 2016 písemně potvrdilo, že má zájem legálně vysílat své kvalifikované pracovníky do ČR a já jsem toto písemné potvrzení předal vládě ČR a osobně i MZV ČR. Tím by odpadla dosavadní obrovská korupce při nabízení práce v ČR, praktikovaná různými zprostředkovateli ve Vietnamu.

V roce 2005 jsem řídil výstavbu vietnamské továrny na výrobu biohnojiv v Hai Duong na základě dodávky české technologie za 21 milionů Kč a poznal jsem v praxi vynikající kvalifikované vietnamské svářeče, zámečníky, montéry ocelových konstrukcí i zedníky. Protože dosavadní stav vydávání pracovních víz na našem konzulátu v Hanoji je neúnosný a špatný, budeme i nadále veřejně bojovat za zlepšení vízové politiky ČR ve Vietnamu, ku prospěchu našich výrobců a ekonomiky ČR.

Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
www.cvs-praha.cz 

Slovo ke dni

  • Zůstanou vlaky poloprázdné, nebo plné mládeže a seniorů?

    Vláda se nechala, co se dopravní politiky týče, inspirovat Slovenskem. Od léta budou mladí lidé a důchodci jezdit za čtvrtinovou cenu. Kdo na tom nejvíc vydělá? V první řadě ti, kterým se přepravní náklady výrazně sníží, tedy sami cestující. A České dráhy, případně další vlakoví dopravci, kteří budou mít vytíženější spoje. Rozdíl v ceně jízdenky uhradí stát. Už dlouhá léta sleduji, jak cestující využívají železnici. Patří to do jisté míry k mé práci. A zjišťuji, že až na výjimky v okolí Prahy a dalších metropolí bývají vagony zoufale prázdné. Vládní opatření by je mohlo naplnit, a přecpané silnice snad trochu uvolnit. Zatímco železniční cesta bývá zpravidla volná, vozovky jsou všude přecpané. Věřme, že mnozí přesednou z aut do vlaků a poznají, jak může být dnešní veřejná doprava příjemná. Tak za pár měsíců uvidíme, zda kabinet rozhodl...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

gascontrol

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

logo KOBTOSlogo 172

 

Partneři plus:

tsoft   EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

Odborní partneři: csj105 cia 60 svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200

INZERCE