INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 20. rokem

vietDne 27. února jsme obdrželi odpověď premiéra ČR Ing. Andreje Babiše na naši žádost zlepšení vydávání víz pro pracovníky z Vietnamu, ze které vyplývá, že MZV ČR nemá zájem odstranit stávající hrubé nedostatky a tedy nemá zájem ani o kvalifikované pracovníky z Vietnamu.

A to v situaci, kdy na našem trhu práce chybí přes 200 tisíc pracovníků. Nábor pracovníků na Ukrajině, Filipínách nebo v Mongolsku stávající nedostatek kvalifikovaných pracovníků u nás nevyřeší. Pomoci může Vietnam, kde jsou kvalifikovaní svářeči, obráběči kovů, zámečníci i další profese a který oficiálně vysílá své kvalifikované a řádně přezkoušené pracovníky do 40 zemí a náš pilotní zkušební projekt podporuje.

Nedávno vysílaný  pořad Českého rozhlasu Plus (redaktor Lubomír Smatana) dokázal z výpovědí do ČR dovezených vietnamských pracovníků, že mafie, která vybírá ve Vietnamu úplatek 15 000 USD od jednoho pracovníka, zřejmě našemu MZV ČR ani vládě ČR nevadí. Takto dovezení Vietnamci do ČR, kteří na našem konzulátu v Hanoji obdrželi pracovní vízum, i když vůbec neumí česky, si za dva roky práce u nás nemohou na úplatek, který poskytli svým vietnamským zprostředkovatelům, nikdy vydělat. Jak uvedli v reportáži Českého rozhlasu Plus, dostávají mzdu ve výši 65,- Kč za hodinu. Přitom na sehnání úplatku 15 000 USD často zadlužili své rodiny ve Vietnamu. Jejich rodinní příslušníci si peníze na úplatek pro zprostředkovatele vypůjčili od bank a za splacení půjčky ručí svými byty nebo domky.

Přitom vietnamské ministerstvo práce a sociálních věcí již v červenci 2016 písemně potvrdilo, že má zájem legálně vysílat své kvalifikované pracovníky do ČR a já jsem toto písemné potvrzení předal vládě ČR a osobně i MZV ČR. Tím by odpadla dosavadní obrovská korupce při nabízení práce v ČR, praktikovaná různými zprostředkovateli ve Vietnamu.

V roce 2005 jsem řídil výstavbu vietnamské továrny na výrobu biohnojiv v Hai Duong na základě dodávky české technologie za 21 milionů Kč a poznal jsem v praxi vynikající kvalifikované vietnamské svářeče, zámečníky, montéry ocelových konstrukcí i zedníky. Protože dosavadní stav vydávání pracovních víz na našem konzulátu v Hanoji je neúnosný a špatný, budeme i nadále veřejně bojovat za zlepšení vízové politiky ČR ve Vietnamu, ku prospěchu našich výrobců a ekonomiky ČR.

Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
www.cvs-praha.cz 

Slovo ke dni

  • D1 jako největší parkoviště

    Silničáři se vždy stávají terčem vtipů, když v zimě zasněží a oni na změnu počasí nejsou připraveni. Jenže v letošním roce se situace na naší nejfrekventovanější silnici ještě zkomplikovala opravami. Italské konsorcium firem nestihlo svůj úsek mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem dokončit včas a přispělo tak k tomu, že řidiči zde strávili v koloně až 14 hodin. Dúvody, proč se to neopravilo v termínu, byly jistě „objektivní“. Není však bez zajímavosti, že na ostatních opravovaných místech D1 se práce zastavily podle plánu. Italové sice žádají další čas k dokončení oprav až do 3. ledna příštího roku, ministrovi dopravy Danielu Ťokovi ale už došla trpělivost a pohrozil vypovězením smlouvy, nebude-li okamžitě zjednána náprava. Proč se vládní úředník probudil až nyní? Protože se na neprůjezdnou dálnici naštvali nejen obyčejní motoristé, ale...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300

INZERCE