INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

mining excavator 1736293 960 720Peníze určené na zahlazování následků hornické činnosti budou muset těžaři uložit na zvláštní vázané účty. A to nejpozději do poloviny roku 2022, resp. 2025, v závislosti na velikosti firmy. Disponovat s nimi bude možné pouze se souhlasem státní báňské správy.

Počítá s tím novela horního zákona, kterou schválila vláda. Materiál rovněž počítá se zvyšováním poplatků z vydobytých nerostů, odstraňuje pětileté moratorium. To vše s cílem snížit výdaje státu, které s těžbou souvisejí, a lépe tak ochránit a zužitkovat ku prospěchu široké veřejnosti nerostné bohatství České republiky.

Do roku 2006 se rezervy na sanaci a rekultivaci krajiny po důlní činnosti tvořily pouze účetně, později se průběžně vkládaly na vázané účty. S novelou se peníze na těchto účtech shromáždí v plné výši a budou k dispozici pro případ, že by se těžařská firma dostala do ekonomických problémů.

„V novele jsme v celé řadě věcí vyšli vstříc těžařům. Pro malé a střední těžaře, kterých je 96, tedy absolutní většina, stejně jako dřív platí, že peníze na sanace po důlní činnosti budou na vázaném účtu muset mít v plné výši až v polovině roku 2025,“ říká ministr průmyslu a o obchodu Karel Havlíček a dodává: „Pro ty ostatní, velké společnosti, kterých jsou jednotky, nově platí polovina roku 2022. Stát by měl mít pod kontrolou zdroje, které jsou určeny k sanacím. Jsou dané zákonem a chceme je mít pod kontrolou, kdyby náhodou došlo k tomu, že se firmám nebude dařit. Jsou to peníze určené na rekultivaci prostředí, tedy na to, k čemu se zavázaly těžařské společnosti.“

Stát také bude moci pružně reagovat na vývoj tržních cen nerostů, ruší se pětileté moratorium, po které nemohl zvyšovat sazby, které s dobýváním souvisí. „I zde jsme vyšli vstříc těžařům, fixace výše poplatků, které těžaři státu platí za vydobyté nerosty, se zruší až po prvních pěti letech. Tak, aby se podnikatelé nedostali do právní nejistoty,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle materiálu, který vychází z programového prohlášení vlády, se má také zlepšit dostupnost informací o dobývaných nerostech a chráněných ložiskových územích, a to i dálkovým přístupem. Báňsko-technická evidence se rozšíří o ekonomické údaje a rovněž se posílí význam a závaznost Surovinové politiky České republiky.

(tz)

Slovo ke dni

  • Retro je v módě

    Lidé rádi vzpomínají na “staré dobré časy”, protože jim připomínají dětství a mládí, dobu bezstrarostnosti. A vše, co tuhle životní etapu evokuje, jim připadá milé. Platí to také o výrobcích, které jsme kupovali před listopadem 1989. Prodejci si toho jsou dobře vědomi a umožňují návrat do minulosti právě prostřednictvím retro nabídek. Ani já neodolal a když Kaufland přišel s “esíčky”, koupil jsem si celou krabici. Před půl stoletím, když jsem se učil v Lomnici nad Popelkou, jsem je s chutí baštil. V místním závodě se totiž tyhle sušenky vyráběly a zlomky za zlomkovou cenu nabízela prodejna potravin na náměstí. Hned jsem se cítil na okamžik jako šestnáctiletý. Proto ať žijí vzpomínky a retro výrobky!

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Nad přehledem vybraných elektronických služeb 2. červenec 2019

V minulém čísle jsem se na tomto místě pokusila popsat dvě nejdůležitější patentové databáze, které se českým uživatelům zdarma nabízejí na internetu. Dnes bych vám ráda přiblížila některé další informační zdroje a služby, které jsou vám v oblasti ochrany průmyslového vlastnictví online k dispozici.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE