INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

tax 468440 960 720Na jaře iniciovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků CR (AMSP ČR) Živnostenský balíček, který míří na zjednodušení podnikání drobných živnostníků. Součástí balíčku je Jeden paušální odvod.

Tím by OSVČ získaly možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Ministerstvo financí nyní zahájilo práce na návrhu takového zákona, díky kterému by se zjednodušily zmíněné odvodové povinnosti a snížila administrativa OSVČ, jejichž roční příjem nepřekročí 1 mil. Kč. AMSP ČR zmapovala názor živnostníků k zavedení paušální daně v navrhované podobě.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí v současnosti zvlášť zálohy na sociální a zdravotní pojištění, na konci roku vše dopočítávají, doplácejí, a navíc platí daň z příjmu. Poplatníkovi, který by se pro tento nový nástroj – jediný paušální odvod – rozhodl, by se výrazně snížila administrativa, a také by u něj zcela postrádala smysl případná daňová kontrola.

Živnostník s příjmy do jednoho milionu korun by si mohl dobrovolně zvolit možnost vše vyřídit měsíčně jednou platbou – zahrnující minimální daň z příjmu ve výši 500,- Kč a zálohy na pojištění. V případě jednoho paušálního odvodu odpadnou kontroly těchto odvodů, daně, sníží se administrativa spojená s výpočtem, a eliminuje se riziko chyby.

Rychlou anketu pro AMSP ČR mezi aktivními živnostníky provedla agentura IPSOS a více než polovina z nich by byla ochotna odvádět na dani o 100 – 200,- Kč měsíčně více než platí dosud. Naopak tisícikorunovou platbu navíc by si mohlo dle svých slov dovolit jen 20 % živnostníků.

Anketa ukázala relativní platební citlivost živnostníků. Je nutno za tím vidět i stále se zvyšující povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění, které OSVČ musí platit. Místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková upřesňuje: „Nyní živnostník jen na nich odvede státu téměř 4.600,- Kč měsíčně, ať má nějaký příjem nebo vydělá čistou nulu – třeba když je nemocný.“

Navýšení platby státu o 500,- Kč nad současnou hladinu v anketě odmítly téměř dvě třetiny respondentů. O fixním paušálním odvodu s celkovou výší daně právě 500,- Kč měsíčně dotázaní živnostníci zatím příliš neuvažují, ale to lze přičíst nedostatku informací a zatím malé medializaci tohoto nástroje.

„Naše anketa mezi živnostníky ukázala, že tento nástroj může fungovat, ačkoli bylo od počátku jasné, že není pro každého. Milionová hranice obratu sice není úplně velkorysá, přínos ale vidím nejvíce v konsolidaci plateb a úspoře času při finálních výpočtech daně z příjmu, to význam určitě má,“ bilancuje místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.

(tz)

Ilustrace Pxabay.com

 

Slovo ke dni

  • Velký úklid v e-shopech

    Už dávno jsme si zvykli nakupovat nejen v kamenných obchodech, ale také na internetu. Obrat e-shopů neustále roste a v kritických obdobích, například během pandemie, překonával všechny rekordy. Kdo by ostatně neocenil téměř nekonečný výběr zboží, které vlastně ani nezná státní hranice ani prodejní dobu? Samozřejmě že e-commerce s sebou přináší i rizika pro obě strany, pro prodávající i zákazníky. Proto je překvapující, že teprve nyní zpřísnila naše legislativa pravidla obchodování. Už si ani v „anonymním“ cyber prostoru nebude moci každý dělat, co chce, a počítat s tím, že mu vše projde. Například používat e-shop jako bezplatnou půjčovnu nebo sám sobě psát pochvalné recenze a záměrně klamat spotřebitele. Není pochyb, že dodržování přísnějších regulí internetovému businessu jenom prospěje a podpoří jeho další růst.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3