INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem

budova 2Rozvíjení vzájemných obchodních vztahů, prohloubení spolupráce mezi Srbskem a ČR v oblasti umělé inteligence a inovací i pomoc při řešení problémů českých investorů v Srbsku. Nejen o tom jednal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se srbským ministrem zodpovědným za inovace a technologický rozvoj Nenadem Popovićem.

Podle vrcholných představitelů obou zemí jsou česko-srbské obchodní vztahy na vynikající úrovni a čeští podnikatelé mají o Srbsko velký zájem. To by se mělo projevit ve složení podnikatelské delegace, která bude doprovázet prezidenta republiky Miloše Zemana při návštěvě Srbska naplánované na letošní září. "Před prezidentskou návštěvou budeme potřebovat co nejaktuálnější informace o potřebách českých exportérů tak, abychom se v Srbsku mohli bavit co nejvíc konkrétně," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: "Ideální by samozřejmě bylo, abychom během pracovní cesty pana prezidenta našli konkrétní řešení případných problémů a společně tak posunuli česko-srbské ekonomické vztahy kupředu. Šikovní lidé jsou v obou zemích, a pokud se k tomu připojí inovace a moderní technologie, které v České republice jako zemi pro budoucnost opravdu umíme, můžeme hodně dokázat."

Právě program na podporu inovací The Country For The Future, který je součástí Inovační strategie České republiky 2019 - 2030, vicepremiér a ministra Havlíček představil svému srbskému protějšku. Mluvilo se také o inovativních firmách a digitálních službách, které se budou moct zmiňovaným programem podpořit. Zaměří se totiž na národní start-upy a spin-off prostředí, či chytré investice, usnadní tak robotizaci, automatizaci a prosazování inovací ve firmách s důrazem na malé a střední podniky. To vše v souladu se standardy Průmyslu 4.0 a klíčovými trendy v oblasti moderních technologií.

Podle Havlíčka se také zásadně mění úloha MPO v podnikatelských misích. Ministr a jeho tým bude nejdříve jednat se všemi účastníky, zjistí jejich individuální potřeby, zejména v oblasti B2G a poté je bude osobně prosazovat na úrovni vládních představitelů. Po skončení mise bude s účastníky v kontaktu a obchody se budou dokončovat. "Zjednodušeně: méně společenských atrakcí, proslovů a konferencí, ale hlavně konkrétní byznys, a s realizační koncovkou. Cílem misí není seznámit se, ale uzavřít obchody," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Na jednání se srbským ministrem zodpovědným za inovace a technologický rozvoj Nenadem Popovićem se probral také program TREND určený na podporu projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. O něj je velký zájem, do prvního kola soutěže v podprogramu 1 "Technologičtí lídři" se přihlásilo 396 projektů, které žádají o dotace ze státního rozpočtu v celkové výši 7,25 mld. Kč.

Česká republika je pro Srbsko z hlediska obratu 18. nejvýznamnější obchodní partner. V letech 2012 a 2013 sice došlo k mírné stagnaci vzájemného obchodu, a to kvůli ekonomické situaci obou zemí, od roku 2014 obrat výrazně roste. Za rok 2018 vzrostl na meziroční bázi dokonce o více než 25 %. Srbsko je na prvním místě v rámci regionu, co se týče získávání přímých zahraničních investic. Důraz klade právě na informační technologie, výzkum a inovace.

(tz)

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE