INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

budova 2Rozvíjení vzájemných obchodních vztahů, prohloubení spolupráce mezi Srbskem a ČR v oblasti umělé inteligence a inovací i pomoc při řešení problémů českých investorů v Srbsku. Nejen o tom jednal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se srbským ministrem zodpovědným za inovace a technologický rozvoj Nenadem Popovićem.

Podle vrcholných představitelů obou zemí jsou česko-srbské obchodní vztahy na vynikající úrovni a čeští podnikatelé mají o Srbsko velký zájem. To by se mělo projevit ve složení podnikatelské delegace, která bude doprovázet prezidenta republiky Miloše Zemana při návštěvě Srbska naplánované na letošní září. "Před prezidentskou návštěvou budeme potřebovat co nejaktuálnější informace o potřebách českých exportérů tak, abychom se v Srbsku mohli bavit co nejvíc konkrétně," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: "Ideální by samozřejmě bylo, abychom během pracovní cesty pana prezidenta našli konkrétní řešení případných problémů a společně tak posunuli česko-srbské ekonomické vztahy kupředu. Šikovní lidé jsou v obou zemích, a pokud se k tomu připojí inovace a moderní technologie, které v České republice jako zemi pro budoucnost opravdu umíme, můžeme hodně dokázat."

Právě program na podporu inovací The Country For The Future, který je součástí Inovační strategie České republiky 2019 - 2030, vicepremiér a ministra Havlíček představil svému srbskému protějšku. Mluvilo se také o inovativních firmách a digitálních službách, které se budou moct zmiňovaným programem podpořit. Zaměří se totiž na národní start-upy a spin-off prostředí, či chytré investice, usnadní tak robotizaci, automatizaci a prosazování inovací ve firmách s důrazem na malé a střední podniky. To vše v souladu se standardy Průmyslu 4.0 a klíčovými trendy v oblasti moderních technologií.

Podle Havlíčka se také zásadně mění úloha MPO v podnikatelských misích. Ministr a jeho tým bude nejdříve jednat se všemi účastníky, zjistí jejich individuální potřeby, zejména v oblasti B2G a poté je bude osobně prosazovat na úrovni vládních představitelů. Po skončení mise bude s účastníky v kontaktu a obchody se budou dokončovat. "Zjednodušeně: méně společenských atrakcí, proslovů a konferencí, ale hlavně konkrétní byznys, a s realizační koncovkou. Cílem misí není seznámit se, ale uzavřít obchody," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Na jednání se srbským ministrem zodpovědným za inovace a technologický rozvoj Nenadem Popovićem se probral také program TREND určený na podporu projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. O něj je velký zájem, do prvního kola soutěže v podprogramu 1 "Technologičtí lídři" se přihlásilo 396 projektů, které žádají o dotace ze státního rozpočtu v celkové výši 7,25 mld. Kč.

Česká republika je pro Srbsko z hlediska obratu 18. nejvýznamnější obchodní partner. V letech 2012 a 2013 sice došlo k mírné stagnaci vzájemného obchodu, a to kvůli ekonomické situaci obou zemí, od roku 2014 obrat výrazně roste. Za rok 2018 vzrostl na meziroční bázi dokonce o více než 25 %. Srbsko je na prvním místě v rámci regionu, co se týče získávání přímých zahraničních investic. Důraz klade právě na informační technologie, výzkum a inovace.

(tz)

Slovo ke dni

  • Český průmysl v úzkých

    Ti, co stále vyhlížejí příští krizi, dostali pádný argument. Průmyslová výroba v Česku z roku na rok klesla bezmála o čtyři procenta. A nezdá se, že by situace v druhé polovině r. 2019 měla otočit k lepšímu. Jak známo, naše továrny jsou zejména závislé na poptávce po autech. Když kupujících motorových vozidel ubývá v Evropě i ve světě, čísla o produkci musí jit také dolů. Ani výhled do dalších let není příliš růžový. Západní svět postupně přechází na elektromobilitu a do módy jde také celkové omezování spotřeby. Možná, že ekonomického vrcholu už naše automobilky a jejich dodavatelé dosáhli a čeká je pouze jízda z kopce. Je to špatně nebo dobře?

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Patentová ochrana v zahraničí prostřednictvím Smlouvy o patentové spolupráci 19. červenec 2019

České podniky si stále častěji (nebo spíše – stále ještě nedostatečně) uvědomují, že ochrana průmyslového vlastnictví představuje jeden z nástrojů, jak úspěšně rozvíjet a inovovat výrobu a stát se úspěšným na globalizovaném trhu. Jednou z možností, jak ochránit nové technické řešení – vynález, je patentová ochrana. Pokud se pro ni přihlašovatel rozhodne, zpravidla nejprve žádá o národní patentovou ochranu. Ta však sama o sobě nestačí, neboť český patent platí jen v České republice a jinde v zahraničí toto patentované řešení může kdokoliv využívat a prodávat. Proto je vhodné získat patentovou ochranu i v zemích, kde je předpoklad, že chráněné řešení má tržní potenciál.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE