INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) se ostře ohrazuje proti návrhu komunistů a lidovců omezit či dokonce zrušit nedělní prodej v obchodech. O tento „experiment“ sociálního inženýrství nestojí ani zaměstnanci obchodů, kteří za práci v neděli pobírají příplatky.

Navíc uzavření prodejen v neděli přinese výrazně vyšší koncentraci nakupujících během ostatních dnů v týdnu, což je v naprostém rozporu se všemi opatřeními posledního měsíce.

„Návrh pánů Filipa a Jurečky je zcela mimo realitu. Doporučuji jim, aby si pořádně prostudovali zákoník práce a přestali vytvářet vybájený obraz prodavačky pracující dvanáct hodin denně sedm dní v týdnu. Kdyby vystoupili z pohodlí Poslanecké sněmovny, zjistili by, že se obchody řídí zákoníkem práce, a tedy týdenní čtyřicetihodinovou pracovní dobou,“ konstatoval Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Obchodníci poskytují i zkrácené pracovní úvazky, o něž mají často zájem například ženy s malými dětmi či starší zaměstnanci, nebo naopak studenti, kteří při studiu pracují na částečné úvazky. Je proto plno prodavačů, kteří pracují i méně než 40 hodin týdně. Každý zaměstnanec obchodu tak má stejný prostor na odpočinek jako lidé v jiných oborech.

„Zaměstnanci obchodních řetězců mají za práci v neděli nezanedbatelné příplatky, které jsou pro mnohé z nich v současnosti kvůli koronavirové epidemii důležitější než kdy jindy. Navíc obchodníci i v této době jako jediní navyšují své početní stavy, zvedají platy, jako výraz ocenění přidávají mimořádné bonusy a k tomu přijali zhruba 23 tisíc brigádníků z oblastí cestovního ruchu a gastronomie. Pokud dojde k uzavření prodejen v neděli, 17 tisíc z nich okamžitě skončí. Je rozumné v době, kdy o práci přichází mnoho lidí, nesmyslnými nařízeními tento stav ještě zvyšovat?“ shrnul T. Prouza.

Zásobování potravinami patří mezi páteřní oblasti fungování společnosti, přičemž v posledních týdnech byl obchod vystaven velké zkoušce odolnosti, aby zajistil dostatek potravin pro všechny obyvatele Česka a neomezoval služby. I díky dostatku zboží a obětavosti všech se ceny potravin v České republice během krize drží na dlouhodobých průměrech a jsou stále pod úrovní většiny evropských států. Pokud nedojde k takovýmto zbytečným restrikcím či regulaci v oblasti obchodu, jaké navrhují komunisté a lidovci, zásobování potravinami a dalším zbožím zůstane bezproblémové i v dalších týdnech a měsících.

(tz)

Slovo ke dni

  • Biliony z klobouku

    Evropská unie i český stát hodlají podpořit ekonomiku, aby se rychle uzdravila po prodělané pandemii Covid-19. Nalijí do firem obrovské množství peněz a věří, že pacient bude po nemoci opět chlapík jako dřív. No počkejme si a uvidíme. Mě na tom nejvíc překvapilo, jak snadno se podařilo nalézt tisíce miliard korun, respektive eur. Žil jsem totiž dosud v přesvědčení, že peníze si musím zasloužit poctivou prací. I klasičtí ekonomové mě utvrzovali v tom, že žádný oběd není zadarmo. Protože na kouzla, skutečné zlaťáky vytažené z klobouku, už nevěřím, musím se ptát: Kdo tenhle hodokvas zaplatí? A mám takový nepříjemný pocit, že ti, kteří nás k prostřenému stolu pozvali, to nebudou.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Řízení kvality přináší prestiž nejen na mezinárodním poli 16. březen 2020

Úřad průmyslového vlastnictví dosáhl na poli řízení kvality vynikajících výsledků. Korunovány byly například loni oceněním Manažer kvality roku, jež loni udělila Česká společnost pro jakost Ing. Miroslavu Paclíkovi, Ph.D., řediteli odboru patentových informací a představiteli vedení pro integrovaný systém řízení ÚPV. Co všechno činnost související s kvalitou obnáší, jaký užitek Úřadu i jeho klientům dává a jakou inspiraci ostatním může poskytnout, o tom je následující rozhovor se jmenovanou osobností:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE