INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

MaPředsedkyně parlamentu VSR předává ocenění M. Winterovi.Nejen strojírenské, ale i stavební podniky musí kvůli nedostatku pracovníků odmítat nové zakázky, tím je limitován hospdářský růst celé země. Kvalifikovaní zaměstnanci se přesto nabízejí, český stát o ně však neprojevil zájem.

Už v červenci 2016 jsem osobně přivezl písemné potvrzení vietnamského ministerstva práce a sociálních věcí, že má zájem legálně vysílat do ČR kvalifikované pracovníky, tak jak to již dělá do 40 zemí světa. Například v USA pracují vietnamští vysokoškoláci i v NASA, tak nemohou být žádným bezpečnostním problémem, jak se zde snaží některá ministerstva vládě namluvit. Toto oficiální písemné potvrzení zájmu Vietnamu nám v řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků pomoci, jsem v červenci 2016 předal tehdejšímu náměstkovi MZV ČR PhDr. Lukáši Kauckému i tehdejšímu velvyslanci ČR ve Vietnamu Martinu Klepetkovi a poslal jsem je vládě i všem zainteresovaným ministerstvům. ČR mohla v této věci zahájit s Vietnamem potřebná bilaterární jednání. Zaslal jsem je také Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komoře a Konfederaci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

V roce 2005 jsem řídil dodávku a montáž nové moderní české technologie na výrobu biohnojiv v Hai Duong ve Vietnamu za pomoci dvou strojních odborníků a dvou elektroinženýrů z ČR, jinak za pomoci vietnamských pracovníků. Podařilo se nám tuto montáž kvalitně dokončit místo za plánované tři roky jen za 353 dní, tedy s dvouletým předstihem. Kvalitu práce dokazuje fakt, že česká technologie dodaná Vietnamu v rámci zahraniční rozvojové pomoci funguje v Hai Duong již 12,5 roku bez jediné reklamace. Dobře jsem v praxi poznal znalosti a um kvalifikovaných vietnamských svářečů, elektrikářů, strojních i stavebních montérů a zámečníků, zedníků, ale také architektů, stavebních mistrů a techniků IT technologií.

Málokdo u nás ví, že již mnoho let ve Vietnamu mají vietnamské střední školy povinnou výuku angličtiny a proto mnozí absolventi odcházejí studovat vyšší odborné a vysoké školy do celého světa, nebo pracovat do zahraničí. V ČR je dostatek Vietnamců, kteří mohou být našimi podniky zaměstnáni jako tlumočníci a ve volném čase jako učitelé češtiny. Díky znalostem ze 48 návštěv Vietnamu i z mého 8 měsíčního bydlení v Hanoji v roce 2013 doporučuji zástupcům našich podniků, aby si vždy sami přímo ve Vietnamu při praktických zkouškách přezkoušeli i následně vybrali své budoucí kmenové pracovníky a nespoléhali se pouze na výběr zprostředkovatelských agentur. Není možné zjišťovat kvalitu pracovníků až po příletu k nám.

V roce 2016 jsme pro tři naše kolektivní členy výběr i takové praktické zkoušky zájemců ve Vietnamu v rámci našeho zkušebního pilotního projektu " Vy pomůžete nám a my pomůžeme vám" zajistili, ale po zkouškách nikdo z 20 vybraných švadlen pro Triolu, 17 mužů šičů pro Svitap a z 26 vietnamských maturantů, kteří si chtěli uhradit školné, ubytování i stravování na státní Vyšší odborné škole stavební ve Vysokém Mýtě, nedostal vízum do ČR, ani když jsem osobně veškeré podklady dovezl na naše velvyslanectví v Hanoji. Tam je odmítli převzít s odkazem na Visapoint, který byl nedostatečně funkční a navíc prokazatelně ovlivněný korupcí různých zprostředkovatelů (proto byl správně loni v listopadu zrušený).

Letos jsem znovu požádal vládu a konkrétně pana premiéra, aby byl Vietnam zařazen do stejného režimu, jako je Ukrajina a nyní i Filipíny a Mongolsko, protože příchod pracovníků z těchto zemí nedostatek kvalifikovaných pracovníků u nás nevyřešil. S vietnamskými pracovníky mají naše podniky velké zkušenosti z minulosti a mnohé si je výslovně přejí, protože byly s nimi spokojeny. Naší ekonomice, našim výrobcům i ostatním podnikatelům je nutné okamžitě a rychle pomoci, nikoliv příchodu kvalifikovaných i předem praktickými zkouškami přezkoušených pracovníků z Vietnamu nesmyslně bránit. Proč řešení byrokraticky úmyslně oddalovat, či si potřebnou pomoc pracovníků z Vietnamu si mezi ministerstvy stále přehazovat jako "horký brambor"? Naší ekonomice je nutné flexibilně pomoci, nikoliv jí pohodlností a nezájmem škodit.

Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti

www.cvs-praha.cz
www.facebook.com/MarcelWinter

Slovo ke dni

  • Rok slivovice

    Tak už je to tady! Palírny v České republice běží na plné obrátky – jak ty oficiální a legální, tak jistě i ty ostatní. A to ještě sezona ovoce ani pořádně nezačala. To je velmi dobrá zpráva pro všechny, kdo milují domácí pálenky a kteří v tom mají svůj business. Vždyť loňský rok se naprosto nezdařil, ke zpracování chyběly všechny druhy ovoce. Letošek si všechno chce vynahradit a plodů třešní, rybízu, meruněk a dalších nabízí tolik, že zbude opravdu pro každého. Prázdné sudy se opět začínají plnit a výsledný produkt bude díky dostatku slunce velmi lahodný. Pamětníci si nevzpomínají, že by v posledních dvaceti letech prožili něco podobného. Jistě se jednou bude říkat: Jó rok 2018, to byl rok slivovice!

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

gascontrol

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

logo KOBTOSlogo 172

 

Partneři plus:

tsoft   EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300

INZERCE