INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 20. rokem

vesDočetl jsem se, že prý se na venkově daří obchodu, že máme příliš malých obcí a že snad dokonce nemají právo na život. Je až neuvěřitelné, kolik má náš národ expertů na řešení veškerých problémů, na které člověk narazí. Beru a rád čtu takovou tu švejkovinu, kdy české moudro přejde do lehkého tónu pivní diskuse (politika a fotbal).

Začínám být ale silně alergický na moudré hlavy, které nejen nechtějí - a zřejmě ani nejsou schopny - diskutovat, ale navíc si osobují právo rozhodovat či dávat zásadní podněty pro rozhodování u věcí, na nichž jim nejen málo náleží, ale kterým buď nechtějí, nebo skutečně nerozumí.

Bydlím ve vesničce, jež má zhruba 450 obyvatel. Navíc shodou náhod vedu Asociaci českého tradičního obchodu, která se zabývá mimo jiné právě problematikou obchodní obslužnosti v těchto lokalitách. Musím přiznat, že už mě silně iritují rádoby expertní úsudky a prognózy o tom, co se má dělat s těmito „nadbytečnými“ lokalitami v tomto státě. Máme snad očekávat, že se z nás stanou skanzeny či chovné tábory pro nepřizpůsobivé obyvatele této planety? Pracoval jsem prakticky celý život (v posledních dvou letech i s mnohými chytřejšími kolegy) velmi intenzivně na zpracování poměrně obsáhlého - a dovolím se pochválit, že i kvalitního - materiálu “Obchodní obslužnost venkova”, který si na rozdíl od mnohých rádoby expertů vůbec neosobuje nárok rozhodovat o tom, jaké služby si „zbytek“ národa, shodou okolností žijící v předem odepisovaných lokalitách, vůbec zaslouží a jestli vůbec má cenu tento problém řešit. Navíc dle těchto takzvaných expertů je hledání takových řešení něčím zcela abstraktním a neshodujícím se se stále prosazovanějšími záměry globalizace naší společnosti. Osobně mi vskutku vadí, když se do tematiky někdo vměšuje pouze kvůli podpoře svého vlastního byznysu, neb pozitivní řešení takového problému komusi překáží v jeho vlastních záměrech. Kupříkladu vytvořit větší prostor pro další expanzi zahraničních řetězců, z nichž tečou do službu konajících institucí peníze.

Dovolím si výzvu. Spoluobčané, žijící s chutí a rádi v podobných lokalitách, a spřátelení starostové těchto obcí (jednoho takového mám za souseda), hajte svou identitu a nedejte se zastrčit někam do kouta dějin českého byznysu. Byl jsem velmi potěšen skutečností, že i na základě naší práce jste vstřícnější a s větší chutí než dříve hledáte řešení, mnohdy provázené potížemi, neb jde především o peníze, jak uchránit náš venkov od nemístných útoků někoho, kdo si vymyslel teorii o existenci elit, do které naše domovy a rodiny nezapadají. Rádi Vás, zainteresované, ale i ty ostatní, přijmeme do společnosti „vyvržené“ části národa, která si dělá nárok na přežití do roku 3000.

Ještě jednu poznámku. Ten, kdo vymyslel srovnání vývoje u nás s Francií, je s odpuštěním úplně mimo mísu a neví, o čem mluví. K uváděným číslům je totiž potřeba doplnit minimálně hustotu obyvatelstva, historický vývoj a národní zvyklosti, které se s českou náturou a tradicemi nedají srovnat. Přátelé, nedejme se!

Zdeněk Juračka

předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Slevy na dopravu zůstanou

    Vláda zjišťuje, že přicházejí horší časy a místo rozdávání je třeba šetřit. Nic proti tomu, odpovědný hospodář se vždy natáhne tak, jak mu, podle starého českého přísloví, stačí postel. A my teď můžeme sledovat, kdo si utáhne opasek víc a kdo míň, případně vůbec. Ministryně práce a sociálních věcí, sociální demokratka Jana Maláčová by ráda zvyšovala důchody, peníze na ně vidí v resortu dopravy. Tam loni studenti a důchodci dostali 75procentní slevy z jízdného, což přijde státní pokladnu ročně na šest miliard korun. Jenže jak by to vypadalo, kdyby o tuto výhodu cestující po necelém roce přišli? Asi by se jim to moc nelíbilo. Škodné by bylo hnutí ANO, jemuž patří doprava, finance a premiér, zatímco ČSSD by si u voličů – důchodců jistě napravilo dojem. Ministr dopravy Ťok se proto hned nechal slyšet, že o zrušení slev se neuvažuje. Zbývá se...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

Pro lepší budoucnost České republiky: připravena je inovační strategie na období 2019–2030 19. únor 2019

Ekonomika České republiky a v rámci toho šance na jistoty života od vzdělanostní úrovně až po příležitost k důstojnému stáří by se měla rozvíjet strmějším tempem, pokud se máme dostat mezi několik nejvyspělejších zemí starého kontinentu. Hledají se cesty, jak umocnit potenciál lidského kapitálu, jak s ním hospodařit, aby se zúročily například možnosti podnikání, vědy, výzkumu, jak vnímat a podpořit inovační aktivity napříč obory, a tak, aby technologické ambice, které historie nazve další revolucí, pozvedly v konečném důsledku životní úroveň lidí zase o stupeň výše. Na vládní úrovni je připravena nová strategie.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300

INZERCE