INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V důsledku nových technologií vstupují do většiny profesí inovativní procesy, které je třeba chápat a učit se je „za pochodu“. Roky staré vědomosti ztrácejí hodnotu. Jistota práce a dosažení úspěchu závisí na vzdělávání. Jaké dovednosti žádá trh práce a jak se na práci v technickém věku připravit?

„Nové technologie sice ovlivňovaly svět a práci lidí odjakživa, ovšem rychlost a četnost změn se nyní s každou generací rapidně zvyšuje. Fakt, že starší rodiče, kolegové předávají své zkušenosti mladším, už v mnoha oblastech neplatí. Nové obory se objevují a jiné mizí v řádu ne desítek, ale často jednotek let. Technické dovednosti znamenají příležitost, ale zároveň hrozbu – neznalost této sféry bude rozevírat nůžky mezi budoucími úspěšnými a neúspěšnými lidmi v naší společnosti,“ upozornila kariérová koučka Petra Drahoňovská, která se věnuje mladým lidem v projektu Samsung Tvoje šance #futureskills.

CO SE VE ŠKOLÁCH NEUČÍ

Rychlé změny na trhu práce v důsledku rozvoje technologií ovlivňují chování firem při náboru nových zaměstnanců – jejich preference na dovednostiuchazečů i formy nabízené spolupráce. Přibývá zkrácených úvazků i variací práce na dálku. To otvírá možnosti pracovníkům mimo velká města, ale také podstatně zvyšuje konkurenční prostředí uchazečů o pozice. Výhodou jsou technické znalosti a jazyková vybavenost.

„Klíčovými dovednostmi na budoucím trhu práce jsou především chuť se neustále učit nové věci a umět komunikovat. V dnešní době jsou častokrát firmy ochotné absolventa téměř všechno naučit, ale on sám musí chtít se zlepšovat, ukázat zápal pro věc a zapadnout do týmu, umět s kolegy či klienty komunikovat a respektovat je. Bez ohledu na obor budou stále žádanější tzv. future skills – dovednosti budoucnosti, jako je kreativita, kritické myšlení, mentální pružnost, interpersonální dovednosti, práce v mezinárodních týmech a schopnost kombinovat obory,“ poukázala Lucie Mairychová, zakladatelka Institutu kariéry a rozvoje a realizátorka projektu Samsung Tvoje šance #futureskills.

NOVÉ TECHNOLOGIE = NOVÉ POZICE

Rozmachem technologií jsou nejvíc ohroženy rutinní pozice, ať už se jedná o manuální práce v automatizované výrobě, prodavačky v supermarketech, řidiče, nebo o stereotypní administrativu úředníků a asistentů v kancelářích. Naopak vznikají a posilují nové pozice, jako 3D tiskaři, vývojáři aplikací, cloud inženýři, data analytici, opraváři dronů, upcyklátoři nebo influenceři na sociálních sítích. „Vedle technické sféry budou stále potřeba také profese pracující s lidskou empatií a komunikací – sociální pracovníci, geriatři, fyzioterapeuti, psychologové a podobně. Díky technologiím a možnosti oslovit celosvětový trh ale znovu ožívají třeba také původně trochu zapomenutá řemesla, jako brašnář, krajkář nebo obuvník,“ připomněla Petra Drahoňovská.
I jejich uplatnění však závisí na povědomí o možnostech propagace v on-line světě a technologickém zázemí. „Znalosti informačních technologií prostupují do všech sfér a oborů, každá firma potřebuje web a prodejci e-shop. Variabilita uplatnění s IT vzděláním je minimálně dvojnásobná než před pěti lety. Alespoň externě potřebují ajťáky i firmy, které se bez nich dřív obešly. Obyčejné tabulky v excelu střídají sofistikované informační systémy, které zvyšují efektivitu práce firmy. Vše je automatické a rychlejší, zároveň se však firmy stávají závislými na vývojářích systémů. Cokoliv se stane se systémem, řeší to opět vývojář,“ potvrdil Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky.

PŘÍLEŽITOST PRO STUDENTY

Mladá generace má nespočet pracovních možností, zároveň ale vstupuje na trh práce, ze kterého se vytrácí jistota zaměstnání. Vnímat změny na současném trhu práce a kam se jednotlivé obory ubírají je nejenom pro studenty velkou příležitostí.
„Tituly ze škol už nestačí, je důležité učit se průběžně, sledovat, kam se náš obor posouvá, nakolik je ovlivněn technologiemi, a podle toho zdokonalovat své znalosti, nezřídka přidat také dovednosti z jiných oborů,“ míní Petra Drahoňovská. S touto myšlenkou vznikl také projekt pro mladé Čechy a Slováky Samsung Tvoje šance #futureskills, jehož první ročník odstartuje letos v březnu. „Cílem bezmála ročního programu je připravit studenty na práci budoucnosti, předat jim co nejvíce zkušeností z praxe. K tomu je hlavní náplní projektu zdokonalení zmíněných soft skills a znalostí z managementu, marketingu a technických oborů, které absolvent uplatní v každém odvětví. Zájem studentů o takové neformální vzdělávání je značný, do prvního ročníku projektu zaslalo přihlášku s motivačním videem neuvěřitelných 82 uchazečů. Nyní vybíráme až devět účastníků, kteří intenzivní program během celého roku 2020 absolvují,“ doplnila Lucie Mairychová.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Aktuality

Pivovary Staropramen se řadí mezi nejlepší zaměstnavatele v České republice roku 2024 21. květen 2024

Společnost Pivovary Staropramen obdržela dvě prestižní ocenění v HR oblasti. Nejenže obhájila mezinárodní certifikaci Top Employer 2024, zabodovala také mezi studenty v českém žebříčku Top zaměstnavatelé 2024, kde v kategorii Spotřebitelský průmysl stoupla hned o dvě příčky na osmé místo.

CSJ

Mnohé firmy chtějí získat certifikaci FSC, záleží jim na odpovědném lesním hospodaření 17. květen 2024

Certifikace spotřebitelského řetězce lesních produktů v rámci schématu FSC je mezi tuzemskými firmami stále žádanější. A to ne­jen proto, že jim otevírá dveře ke spolupráci s řadou velkých společností nebo ke vstupu na ekologicky uvědomělé trhy.

peugeot a využití virtuální reality v automobilovém průmyslu

Virtuální realita stále působí jako žhavá novinka, přitom se používá už celá desetiletí 9. květen 2024

Mnohým pojem virtuální realita stále připadá jako výdobytek moderní doby. Kdo by uvěřil, že se používá už celá desetiletí? Například vývojáři značky Peugeot tuto technologii uvedli už v roce 2004 a už tenkrát ji v hojné míře využívali. S její pomocí vytvořili takřka tři tisíce projektů, mezi nimi i modely, které už se dnes dávno nevyrábějí. Využívají ji samozřejmě i dnes, a to ještě v mnohem větším měřítku než tenkrát. A není divu. Vždyť jim za ty roky pomohla uspořit přes tři miliony eur a tisíce hodin času!

52acef22 kubikova rsm e1651490858995

„ESG se mě netýká“ – největší omyl českých firem 9. květen 2024

Nové požadavky na zprávy o udržitelnosti podniku, stanovené ve směrnici Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) Evropského parlamentu a Evropské rady, se budou týkat některých českých a slovenských společností už od příštího roku.

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

Vybíráme z Prosperity

Své vítěze zná 13. ročník udílení cen kongresovým ambasadorům

SoutežŠestice kongresových ambasadorů si 16. dubna v Praze převzala ocenění v rámci již 13. ročníku Ambassador Awards Evening.

Elektronické podání u Úřadu průmyslového vlastnictví

UPVPodání přihlášky vynálezu či žádost o zápis ochranné známky – to jsou příklady dvou z celé řady služeb, které Úřad průmyslového vlastnictví poskytuje zájemcům ze strany veřejnosti. Kromě podání samotných přihlášek průmyslových práv lze u Úřadu podat i celou řadu navazujících žádostí.

Jarní novinky vyrážejí k zákazníkům

DOTZ Suzuka bronze BMW M235 imagepic05Tak jako každý rok ALCAR před startem jarní sezóny s nadšením představuje výsledky mnoha hodin kreativní i technicky náročné práce v podobě nových designů litých kol.

V České republice je nejmenší ochota odejít za prací do zahraničí na delší dobu

GrafNedostatek zaměstnanců a velké množství pracovních nabídek dává uchazečům a uchazečkám o práci mnoho možností, a to nejen doma, ale také v zahraničí. Ochotnější přestěhovat se jsou zaměstnanci s vyšším příjmem a vyšší úrovní vzdělání.

Průzkum SP ČR: 20 let v EU vidí firmy jako velké plus pro business, ale…

Tuzemské firmy si uvědomují výhody, které jim členství ČR v Evropské unii přineslo. Ze všeho nejvíce oceňují otevřené hranice a s tím související snazší mobilitu a volný pohyb v rámci Evropské unie. Zároveň ale podnikatelé vidí prostor, kde by se fungování Evropské unie mohlo do budoucna zlepšit. Od vstupu ČR do EU firmám ze všeho nejvíc vadí rostoucí míra regulace a narůstající byrokracie. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 139 firmami.

Přichází platforma Pro podnikavé

ppČeské mikro a malé podniky čelí řadě výzev a překážek. Ještě o něco těžší to mají firmy vedené ženami-podnikatelkami. Ty podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR více bojují s plánováním času, a zejména v začátcích podnikání jim chybí podpora a informovanost.

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Pohledem redakční rady

Koberna MO1

Zapomínáme ale podotknout, co to bude stát a kdo to zaplatí 11. listopad 2022

Přednáška na konferenci České společnosti pro jakost 26. září. Jedna z nejlepších, všichni naslouchali a mám dojem, že i souhlasili. Řečníkem byl Ing. Miroslav Koberna, CSc., ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory České republiky. Hovořil o kvalitě potravin, ale trochu z jiného úhlu, než jsme zvyklí. Okem odborného kritika se podíval na Green Deal. A jak to souvisí s tím, co máme a budeme mít na talíři? Poprosila jsem ho, aby některé myšlenky rozvedl:

Pokračování ...
INZERCE